Jakie narzędzie do samodzielnego czyszczenia komina?
Jaki najlepszy zestaw do czyszczenia komina?
Jaki najlepszy wycior do wyczyszczenia komina z sadzy?
Jaka szczotka kominiarska do czyszczenia komina?
Najlepsza szczotka do czyszczenia komina to taka, która dokładnie oczyści przewód kominowy z sadzy która w nim zalega. W sprzedaży jest wiele rodzajów wyciorów i zestawów do czyszczenia komina. Jaki więc wybrać najlepszy zestaw do czyszczenia kominów? Odpowiedź nie jest taka trudna, jeżeli tylko dowiemy z jaką sadzą w kominie mamy do czynienia. Istotnym czynnikiem przy doborze narzędzia, którym wyczyścimy komin jest również materiał z którego wykonany jest przewód dymowy lub spalinowy. Inaczej bowiem wyczyścimy komin stalowy a inaczej ceramiczny, jeszcze inaczej wykonany w sposób tradycyjny – czyli murowany z cegły.
Najłatwiejszym do usunięcia rodzajem sadzy, bez względy na to w jakiego rodzaju kominie się znajduje, jest sadza sypka. Powstaje ona zazwyczaj w przewodach dymowych opalanych drewnem lub jego pochodnymi (np. brykietem opałowym), węglem lub olejem opałowym. Ma ona konsystencje mąki i nie stanowi problemu przy usuwaniu z komina. Sadza sypka świadczy ponadto o dobrym spalaniu paliwa oraz o tym, że nasz komin jest prawidłowo zaprojektowany i wybudowany. Do czyszczenia komina z takiej sadzy możemy użyć zwykłego zestawu linowego ze szczotką nylonową, lub podobnej szczotki zamocowanej do elastycznych skręcanych drążków. Przy zastosowaniu drążków możemy wyczyścić komin przez wyczystkę u podstawy komina, nie wchodząc na dach. Zastosowanie szczotki nylonowej pozwala na czyszczenie nawet kominów wykonanych ze stali nierdzewnej. Nie uszkodzi ona bowiem powierzchni nierdzewnej przewodu, tak jak by to miało miejsce przy użyciu szczotki drucianej.
Jeżeli mamy do czynienia z sadzą sypką z miejscowo pojawiającą się twardszą sadzą ale jeszcze nie szklistą, możemy użyć do czyszczenia zwykłego wyciora zakończonego drucianą szczotką stalową. Za pomocą takiego narzędzia możemy wyczyścić kominy ceramiczne systemowe, murowane z cegły i stalowe ze stali czarnej (np. przy kotłach olejowych). Jeżeli taki rodzaj sadzy pojawi się w kominie nierdzewnym lub kwasoodpornym, należy użyć obrotowego wyciora do mechanicznego czyszczenia kominów – zakończonego głowicą obrotową nylonową. Pod wpływem obrotów siła czyszcząca głowicy bez problemu usunie średnio twardą sadzę z komina.