Jaki wybrać komin do pieca węglowego?

 

Jaki komin jest najlepszy do wkładu kominkowego ?

 

Jaki jest najlepszy komin do pieca węglowego?

 

Komin stalowy czy ceramiczny zalety i wady?

 

 

 

Decydując się na budowę komina stajemy przed dylematem – jaki komin wybrać. Jest wiele dostępnych gotowych systemów kominowych: wkłady ceramiczne, wkłady nierdzewne, rury flex, specjalistyczne kominy kompozytowe, tradycyjny komin murowany z cegły. Każdy rodzaj komina ma swoje zastosowanie. Nie każdy komin będzie nadawał się do każdego pieca lub innego paleniska. Jaki będzie zatem najlepszy komin do odprowadzenia dymu z pieca opałowego na węgiel lub ekogroszek?

 

 

Kocioł węglowy zwykle osiąga wyższą temperaturę niż np. Kocioł gazowy. Przewód dymowy musi być więc odporny na działanie wyższej temperatury rzędu kilkuset stopni Celcjusza. W takim przewodzie często na wewnętrznych ściankach przewodu odkłada się dadzą, która czasem ulega samozapłonowi. Temperatura wewnątrz komina może znacznie wzrosnąć nawet powyżej 1000stC. Taki komin musi więc być odporny na tzw. pożar sadzy.

 

 

 

W takim kominie musi byc przeprowadzane regularne czyszczenie narzędziami jak np lanca kominowa lub zestaw do czyszczenia komina na wiertarkę . Dlatego taki komin nie może być zbyt delikatny i cienki – żeby się nie uszkodził w trakcie czyszczenia.